"Σημαντική μέρα για την Ελλάδα σήμερα", έγραψε στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης ο Υπουργός Περιβάλλοντος, σχολιάζοντας τις υπογραφές που "μπήκαν" χθες για το FSRU της Αλεξανδρούπολης (σταθμός επαναεριοποίησης υγροποιημένου φυσικού αερίου), παρουσία του Κυριάκου Μητσοτάκη και του Βούλγαρου Πρωθυπουργού Μπόικο Μπορίσοφ, ενισχύεται περαιτέρω η γεωστρατηγική θέση της Ελλάδας.
![](https://www.energyregister.gr/wp-content/uploads/2020/08/118285253_10158709172658464_7320015137835554810_o.jpg)
Το αέριο θα διοχετεύεται μέσω Αλεξανδρούπολης και του ελληνοβουλγαρικού αγωγού IGB -που κατασκευάζεται- σε όλη τη Νοτιοανατολική και Κεντρική Ευρώπη. Αισθάνομαι μεγάλη ικανοποίηση που συνέβαλα και εγώ τον τελευταίο χρόνο σε αυτή τη μεγάλη εθνική επιτυχία.
![](https://www.energyregister.gr/wp-content/uploads/2020/08/118409273_10158709164148464_6269991335912174931_o.jpg)
![](https://www.energyregister.gr/wp-content/uploads/2020/08/118406214_10158709172888464_8257785276560632316_o.jpg)